top of page
Vyhledat
  • Obrázek autoraAdam Blišťan

Hamáčkova epidemie

Aktualizováno: 28. 11. 2021

Covid-19 se v České republice vymknul kontrole. Vypadá to jako déjà vu, ale prožíváme úplně stejné chvíle jako před rokem, navíc se teď objevila nová mutace, která dost možná celou situaci ještě zhorší.


Jenže proč jsme na tom tak špatně? Můžou za to politici, neočkovaní nebo my všichni?

Podle mě se můžeme vrátit k jednomu momentu, který vlastně nastavil to, jak se budeme v České republice ke COVIDu chovat. Byla to ona slavná tisková konference, na které Jan Hamáček vystoupil v červeném svetru a státnickým tónem promluvil k národu.


Tehdy to byla vítaná změna. Každá tiskovka vlády byla velký chaos, Andrej Babiš se poprvé ve své politické kariéře dostával pod tlak a ministr zdravotnictví Adam Vojtěch působil dojmem nervózního školáka. Jan Hamáček se stal nečekaným hrdinou.


Ale zatímco krátkodobě to fungovalo, z dlouhodobého hlediska je to katastrofa. Hamáček totiž řekl, že největším trestem pro lidi, kteří nebudou dodržovat vládní nařízení, nebude pokuta ale pocit, že někoho mohou nakazit a ten člověk umře. Dojemné? Ano. Ale záleží lidem tak moc na ostatních? Podle mě tak úplně ne.


Když si to přeložíme, tak Hamáček tehdy vlastně řekl, že pokud nebudeme vládní nařízení dodržovat, nic nám nehrozí. A tehdy se stát vzdal své mocné zbraně – trestu za protizákonné chování.


Přitom od mala jsme vychováni k tomu, že pokud porušíme pravidla, přichází trest. Proto lidé dodržují rychlost na silnici, protože kdyby ji překračovali, přijde pokuta. Kdybychom nezaplatili včas daně, dostaneme pokutu. Když někoho okradeš, jdeš do vězení. Takhle by šlo pokračovat ještě dlouho. Asi chápete, co myslím.


Jenže pak je tady COVID-19, který naprosto ochromil celý svět, ale z nějakého důvodu se porušení nařízení, které s ním souvisí netrestají. Protože pro lidi má být asi pořád největší trest to, když někoho nakazí a on umře. Jenže to prostě nefunguje.


Už jste někdy viděli, že by někdo, kdo nemá nasazený respirátor (tam kde má mít) dostal pokutu? Že by byli potrestáni lidé, kteří falšují certifikáty o očkování? Že by přišel peněžní (nebo horší) trest v případě, kdy někdo porušuje karanténu? Je pravda, že v posledním případě by to hlavně chtělo, aby to někdo kontroloval.


A možná nějaké tresty padly, ale je jich zoufale málo. Pokud by pokutu dostal jen každý dvacátý, který daně nezaplatí, tak by možná daňové úniky byly taky mnohem častější. To, co by pomohlo dostat pandemii pod kontrolu, se přímo nabízí.


Mimochodem člověk asi nemusí být génius, aby věděl, kdo hlavně covidová nařízení porušuje. Nejsou to očkovaní, kteří většinou dělají maximum pro to, aby tenhle stav skončil a ví, že to bez nějakých opatření nepůjde. Většinou jsou to lidé, kteří se nechtějí očkovat, odmítají nosit respirátory a myslí si, že COVID-19 nějakým záhadným způsobem zmizí, sám od sebe. A protože tihle lidé dokáží být dost hlasití, stát proti nim nechce zakročit.


Častokrát jsem slyšel, že stát v boji s pandemií selhal. Souhlasím, akorát si myslím, že to největší selhání není v zavádění opatření, ale v rezignaci na trestání těch, kteří je soustavně porušují. Protože potom jsou trestáni ti, kteří se snaží chovat odpovědně. Tedy očkovaní. Nebo v těchto dnech třeba obchodníci na vánočních trzích.


Nezbývá než doufat, že se to s novou vládou změní.

114 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše
Příspěvek: Blog2_Post
bottom of page