top of page
Vyhledat
  • Obrázek autoraAdam Blišťan

Máme novou vládu. Všimli jste si?

Aktualizováno: 20. 12. 2021

Pokud máte rádi politiku, je pro vás období voleb a povolebního vyjednávání takovým malým svátkem. Ale zatímco volby přinesly napětí se vším všudy a do posledních minut. Povolební vyjednávání bylo, kvůli poměrně jednoznačným výsledkům, celkem nudné.


Když odečteme problémy u Pirátů, které byly způsoby spíš interními procesy, než čímkoliv jiným, tak i nominace ministrů proběhla poměrně hladce. Dokonce bych řekl až moc hladce. A to jak ze strany jednotlivých koalic, tak třeba médií, které navrhované mininistry nijak zvlášť nezpochybňovala.


Nominace ministrů proběhla až moc hladce.

Nevím, jestli je to způsobené aktuální situací s Covidem, ale prakticky žádný z ministrů nebyl na veřejnosti moc diskutován. Se dvěma výjimkami*.


Tou první je Pavel Blažek, teď už ministr spravedlnosti, kterému se kvůli jeho kontroverzní minulosti přezdívá „don Pablo“ a byl mimochodem už členem Nečasovy vlády. Jeho nominace mě překvapila, protože jsem si myslel, že se ODS bude chtít co nejvíc od své minulosti distancovat. Pak ale s vysvětlením přišel Pavel Novotný.Druhým propíraným kandidátem byl Jan Lipavský, který narazil u Miloše Zemana kvůli rozdílným názorům na Izrael, Čínu nebo Rusko. Nakonec ale i on ve vládě zasedl jako ministr zahraničí.


Jenže co další členové vlády? Znáte je? Víte, kdo je třeba ministrem životního prostředí? Nebo financí? Tenhle resort patří k nejdůležitějším, přesto se jméno Zbyňka Stanjury prakticky nediskutovalo. A mohlo by. Není totiž tajemstvím, že se stal šéfem státní kasy, protože má k Fialovi blíž než Jan Skopeček, který se dlouhodobě profiloval jako odborník na finance za ODS.


Věděli jste, že máme ministra pro legislativu? A tušíte, kdo to je? Říká vám něco jméno Petr Zpěváček? Ne? To je dobře, protože jsem si to teď vymyslel. Tohle ministerstvo bez portfeje totiž obsadil Michal Šalomoun. Nevím, jestli vám to řekne o moc víc.


Víte, kam nakonec zamířil Ivan Bartoš? Nebo proč je Marian Jurečka nejvhodnějším kandidátem na ministra práce a sociálních věcí?


Cílem tohoto komentáře není zpochybnit kompetenci jednotlivých ministrů, ale spíš vyjádřit údiv nad tím, jak málo se o nové vládě a jejich členech mluví.


Na začátku jsem řekl, že to možná bude Covidem. Nemyslím si. Mám pocit, že část lidí už byla z Babiše natolik unavená, že si prostě řekla, že cokoliv přijde po něm, může to být jen lepší. A trochu rezignovala na to, jestli na místě ministra bude ten či onen. Hlavně, že to nebude Karel Havlíček.


A pak si myslím, že je za tím ještě jedna věc. Andrej Babiš byl anomálie. Miliardář, trochu mimozemšťan, navíc majitel médií. Byl zajímavý z mnoha důvodů, i když často spíš špatným způsobem. Byli jsme zvyklí, že o něm bylo každý den slyšet. Všichni věděli co dělá.


Andrej Babiš byl anomálie, a proto o něm bylo slyšet každý den.

Petr Fiala je jiný, je to klidný profesor, taková tichá síla, což je ale mediálně mnohém méně zajímavé. A právě to se odráží i v tom, jak se mluví o jeho vládě. Mluví, nemluví. Chápu, že vláda nemá ani důvěru a já už tady něco konstatuju. Možná je moc brzo, říkáte si. Já si ale myslím, že není potřeba čekat. To se prostě pozná.


Vždyť jsme se konečně zbavili Babiše. Čekal bych (doufal bych), že se něco stane. Že vystoupí Fiala a řekne národu svoji vizi, představí ministry a řekne, teď přebírám zodpovědnost já. Jenže se nic takového nestalo. A nezajímavějším momentem jmenování nové vlády bylo „přeřeknutí“ Mynáře při představování Jana Lipavského.


A teď důležitá poznámka - možná je to dobře. Je fajn, že jsme se zbavili toho velkohubého mikromanažera, který všechno slíbil a nic neudělal, který převzal zodpovědnost a pak se jen vymlouval. Možná je tohle jen návrat k normální, tradiční politice, po které jsem i já volal.


Je otázka, jestli to bude fungovat. Svět se za poslední roky hodně proměnil a politika s ním. Informace získáváme často rychleji ze sociálních sítí než z internetových serverů nebo oficiálních kanálů. A politik, pokud chce vést zemi, musí být vidět.


Proč? Myslím, že to hezky shrnul Adam Šenk na Twitteru. Pokud chcete promlouvat k lidem, tak ti musí vědět, že vůbec existujete.


Samozřejmě, vláda Petra Fialy je teprve na začátku a možná je na tenhle komentáře ještě moc brzo. Sám bych si přál, aby všichni ministři měli i ve svých úřadech stejnou energii jako SPOLU nebo STAN v závěru předvolební kampaně.

 

* Tady si musím posypat popel na hlavu. Zapomněl jsem na nucený odchod Věslava Michalíka. Tady je třeba novináře pochválit, i když je trochu s podivem, že vůbec nominaci od STAN získal, když už v minulosti problémy měl. U něj je to vlastně škoda, protože potřebnou kvalifikací určitě disponoval.

28 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše
Příspěvek: Blog2_Post
bottom of page