top of page
Vyhledat
  • Adam Blišťan

Ukradená vlajka

Státní vlajka je základním symbolem každého státu. Vyjadřuje suverenitu země, symbolizuje historii a cestu, kterou každá země musela ujít, aby mohla mít své místo na mapě. Nechci tady dělat patetický proslov, jen si prostě musíme uvědomit, že česká vlajka není jen uskupení tří barev.


A proto si myslím, že je škoda, že jsme českou vlajku vlastně vytěsnili z našich životů a nechali jsme si ji ukrást pofidérními vlastenci, kteří ji používají jako symbol odporu proti Evropské unii.


Uvědomil jsem si, jak velký je to problém, když jsem zahlédl auto, které mělo v okně vylepenou českou vlajku a já si hned pomyslel, že jsou to příznivci SPD nebo Trikolóry. Pak jsem se zastyděl, protože je přece špatně automaticky odsuzovat, třeba to jsou fakt lidi, kteří prostě mají rádi naši republiku. Ale při bližším pohledu jsem zjistil, že mají z druhé strany nalepený znak Ortelu a stud mě rychle přešel.


A nejsou to jen auta, kde se české vlajky objevují jako symbol vzdoru. I na sociálních sítích je bohužel česká vlajka většinou u uživatelů, kteří bojují za „naše lidi“ a o všem, co přichází z EU (kromě peněz), tvrdí, že je to zkažené.


Podle mě je docela dobře popsal Ivan Philip v tomto tweetu.

Upřímně nevím, jestli je to tím, že si vlajku přivlastnili různé obskurní skupiny (několik hezkých příkladů dám na konec článku), ale pravdou je, že i když máme důvod být na svoji vlajku hrdí, necháváme ji v šuplíku. Viz například fotka níže ze shromáždění na podporu Ukrajiny.


Podle mě by tady sedla česká vlajka jako „prdel na hrnec“. Vždyť Česká republika byla mezi prvními, kdo vyjádřil Ukrajině podporu a přijala velké množství uprchlíků s otevřenou náručí. Přesto na fotce vidíme „pouze“ vlajku Evropské unie, což samozřejmě není kritika. Já sám jsem tam byl taky a českou vlajku nepřinesl, vlastně mě ani nenapadlo, že by to byla možnost.


Najdete českou vlajku? Zdroj: Echo24.cz

Co s tím? Podle mě je důležité, abychom se k české vlajce začali hlásit i my ostatní, kteří ji nebudeme používat jako symbol odporu. Vždyť myšlenka Evropské unie vůbec nepopírá český stát a platí to i naopak. Jsou to právě různí Okamurové, Klausové a další populisti, kteří mluví o ztrátě české suverenity, přitom oni sami nemají problém adorovat Rusko a Vladimira Putina.


Potřebujeme, aby česká vlajka byla opět symbolem českých vlastenců, nikoliv těch v uvozovkách (neboli vlastenčíků, jak jim říkával Masaryk), kteří ji používají jen pro prosazení vlastních zájmů a získání mediálního prostoru.


Možná jsme my, liberálně smýšlející, až do nedávna mysleli, že český stát už je něco trvalého, něco co tady bude na vždycky a není potřeba si připomínat jeho symboly. Agresivní politika Ruska nám ukazuje, že snahy o změnu světové mapy nezmizely a nejspíš ani nikdy nezmizí.


Co říct závěrem? Českou vlajku jsme si nechali ukrást, protože nám byla ukradená. Navrhuju, abychom to změnili. Co takhle ji při dalším svátku pověsit do okna? Nebo na balkón? A ani není nutné čekat na státní svátek, ukrajinské vlajky jsou teď na domech a bytech vidět několik týdnů v kuse (a je to super). Možná by tam takhle mohly viset i ty české.


Adam

 

Pár hezkých/smutných příkladů - asi vás nepřekvapí, že jsou všechny spojené s SPD. Tahle strana českou vlajku doslova znásilňuje a neexistuje snad jediný obrázek bez ní. Čím víc český vlajek, tím větší vlastenec? Asi jo.155 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše
Příspěvek: Blog2_Post
bottom of page